|| foto-1 || foto-2 || foto-3 || foto-4 ||
Podsumowanie prac miało miejsce w Zagorze, urokliwej górskiej wiosce w środkowej Grecji. Śmiało można twierdzić, że było to niecodzienne wydarzenie dla całej społeczności lokalnej, niezwykle serdecznych i otwartych ludzi, na co dzień trudniących się uprawą i eksportem owoców (zwłaszcza jabłek).
Tak więc do greckiego gimnazjum zjechali przedstawiciele szkół z niemieckiego Augsburga, cypryjskiej Nikozji, litewskiego Telsai i skawińskiej "jedynki". Polscy uczniowie przyjechali pod opieką Joanny Józefczyk-Janek, Katarzyny Guzik i Anny Gawron. Przypomnijmy, to już drugi rok realizacji projektu "Antywirus 2.0", koordynowanego przez Gimnazjum nr 1.
Słoneczna i ciepła aura pozwoliła na zrealizowanie bogatego programu pobytu. I tak, uczestnicy prezentowali symbole narodowe i ciekawostki dotyczące ich krajów. Trzeba było także odgadnąć z jakiego regionu pochodzą przywiezione przedmioty. Nie wszyscy potrafili dopasować pochodzenie oscypka, cyklamenów, rogali, osiołka czy ogórków kiszonych, co wywoływało gromkie salwy śmiechu. Kolejnymi punktami były gry językowe, lekcja języka greckiego i prezentacja tańców narodowych.
Polscy uczniowie wykonali krakowiaka, ucząc też podstawowych kroków swoich kolegów ze szkół partnerskich. Podobnie każdy kraj, nie tylko prezentował tańce regionalne, ale uczył podstawowych kroków cały zespół projektowy. Niektóre układy trzeba było wykonywać na boisku szkolnym.
W tematykę tożsamości narodowej wpisany został również program zwiedzania. Młodzież i opiekunowie mieli okazję obejrzeć Zagorę i jej najciekawsze miejsca oraz gościć w siedzibie burmistrza. Bardzo interesująca okazała się wizyta w Muzeum Archeologicznym w Volos i w Muzeum Historii i Sztuki Ludowej w Pelion, gdzie zgromadzone rekwizyty przypominają o świetności starożytnej i nowożytnej Grecji.
Finałowym punktem programu był wspólny obiad dla rodzin gospodarzy, nauczycieli i gości, gdzie serwowano potrawy narodowe, przygotowywane kilka godzin wcześniej przez młodzież w domach greckich uczestników. Na stołach znalazły się wszystkie potrawy z opracowanej wspólnie książki kucharskiej. Egzemplarze tego wydawnictwa znajdą się w bibliotekach szkół uczestniczących w projekcie. Podczas kolacji uczniowie greccy zaprezentowali się w strojach regionalnych i wspólnie wykonano wszystkie prezentowane wcześniej tańce.
Ciepła i serdeczna atmosfera spotkania pozostawiła niezapomniane wrażenia i wspomnienia. Nic dziwnego, że pożegnaniom młodzieży towarzyszyły uściski i łzy. Wizyta udowodniła wszystkim kolejny raz, że warto podejmować podobne działania.